Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde bulunan şehir, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve heybetli bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en balkı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste aile sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete aile sahipliği yapan bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de nispeten pop. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden balkı 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk belde Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede belde kayran surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten afiyet alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve maksat kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda belde kayran tabii doğal gaz deposundan binlerce senedir çısoy alevler eski Yunanistanlı Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline inciticir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek serlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yamaç dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yamaç şeşndan alevler saçcevher devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yamaç dibinden fışkenar alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak sinein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde belde allıkır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında belde allıkır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda baştan aşağı yurt yapımı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yine değhizmettirilmiştir. Müzelik zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının belde aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin kuzey canipında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli belde allıkır. Bu demirin hizmetlevi ise idam edilen kişmüterakki zaman boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta aksamında belde allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı yapının dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişik olmayan yalnızca işaret olmasının canipı aralık Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir yapılarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir kül halinde muhafaza şeşna münfailtır.

antalya airport transfer

Gazipaşa Transfer